ul.Mostowa 5, 00-009 Warszawa 505-596-458 kontakt@ ruby.org.pl

5 oznak, że potrzebujesz natychmiastowego odwyku

Ośrodki rehabilitacyjne (rehabilitacyjne) oferują poziom leczenia w zakresie używania substancji, który mieści się pomiędzy intensywną opieką medyczną w szpitalu stacjonarnym a niezależnością leczenia ambulatoryjnego.

Uczestnictwo w zorganizowanym programie odwykowym jest niezbędnym pierwszym krokiem dla wielu osób chcących odzyskać zdrowie po narkotykach. Jednakże wiele osób uzależnionych unika formalnej opieki, jaką zapewnia rehabilitacja, woląc spróbować iść na nią sama. W rzeczywistości wielu ludziom jest niezwykle trudno uwolnić się od uzależnienia bez pomocy, zwłaszcza gdy stosowanie substancji osiągnie pewien poziom.

Istnieją pewne symptomy, że zażywanie narkotyków wymknęło się spod kontroli i potrzebujesz pomocy. Możesz zacząć szukać programu leczenia farmakologicznego, jeśli rozpoznasz u siebie następujące oznaki.

1.Używki stały się Twoim głównym priorytetem

Objawem uzależnienia jest to, że wybrana przez ciebie substancja staje się twoim głównym celem. Jeśli substancja ta pochłania twoje myśli w ciągu dnia, a ty poświęcasz coraz więcej czasu, wysiłku i środków na jej nabycie i używanie, możesz być uzależniony.

Wraz z postępem uzależnienia, wasze dawne zainteresowania, działania i zaangażowania zaczynają w końcu zajmować tylne miejsce do zażywania narkotyków. Jeśli zauważyłeś, że nie spędzasz już czasu z ludźmi, których kochasz lub wybierasz udział w zajęciach, które wcześniej lubiłeś, możesz mieć problem i prawdopodobnie skorzystasz z uczestnictwa w programie leczenia uzależnień.

2. Twoje zdrowie cierpi

Nadużywanie substancji wiąże się z niezliczoną ilością złych skutków zdrowotnych. Faktyczny lek nadużywania będzie dyktował konkretne efekty. Na przykład uzależnienie od alkoholu jest związane z długotrwałymi problemami z wątrobą i różnymi rodzajami nowotworów.

Nadużywanie substancji zbiera żniwo na ciele i umyśle, powodując szereg objawów zdrowia fizycznego i psychicznego:

  • Zdrowie fizyczne. Fizyczne konsekwencje zdrowotne nadużywania narkotyków mogą wahać się od łagodnych do śmiertelnych, w zależności od wielu czynników, takich jak czas, w jakim użytkownik zażywał lek, ilość zażytego leku i jego rodzaj.
  • Zdrowie psychiczne. Większość narkotyków powoduje w jakiś sposób zmiany w stanie psychicznym użytkownika. Może to objawiać się zwiększonym lękiem i pobudzeniem, depresją, a nawet objawami psychozy.

Jeśli ty lub inne osoby w twoim życiu zaczną zauważać niepożądane zmiany w sposobie myślenia, odczuwania lub zachowania, możesz potrzebować rehabilitacji. Jeśli Twoje objawy fizyczne lub psychiczne są poważne, możesz rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy medycznej lub psychologicznej.

UWAGA: Jedną z głównych korzyści płynących z uczestnictwa w zorganizowanym programie rehabilitacyjnym jest to, że w trakcie powrotu do zdrowia fizycznego i psychicznego będziesz miał zapewnioną opiekę i monitorowanie. W ten sposób możesz skupić się na uzyskaniu i utrzymaniu czystości wiedząc, że będziesz bezpieczny w rękach wykwalifikowanych specjalistów.

3. Bierzesz nadmierne dawki, żeby poczuć działanie

Kiedy pierwszy raz bierzesz lek, nie jesteś przyzwyczajony do efektów, więc czujesz je intensywnie. Dlatego pierwszy haj jest często określany jako "najlepszy". Z czasem jednak ciało zaczyna się przystosowywać w procesie zwanym tolerancją. W miarę wzrostu tolerancji, organizm potrzebuje leku częściej lub w większych ilościach, aby uzyskać takie same wyniki.

Przyjmując więcej substancji w celu zwiększenia pożądanych efektów lub "wysoki", narażasz się na zwiększone ryzyko przedawkowania. Na przykład, heroina jest depresantem, więc branie dużych ilości może niebezpiecznie spowolnić oddech i puls. Kiedy to się stanie, śpiączka i śmierć mogą łatwo spowodować.

Żaden narkotyk nie jest wart utraty życia. Jeśli używasz substancji w dużych ilościach lub z większą częstotliwością, grozi Ci przedawkowanie i musisz znaleźć program leczenia uzależnień.

4. Masz chorobę psychiczną

Ludzie nadużywają substancji z wielu powodów. Krajowy Instytut ds. Nadużywania Narkotyków donosi, że samoleczenie choroby psychicznej jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do rozpoczęcia i kontynuacji nadużywania substancji. Większość leków zmienia umysł i są powszechnie używane jako mechanizm radzenia sobie z wieloma, aby zmienić sposób myślenia, zachowania lub czucia. Ponadto, stosowanie substancji może wywołać lub pogorszyć objawy zdrowia psychicznego, zachęcając do dalszego stosowania w celu złagodzenia pojawiających się objawów.

Leczenie współwystępującego stanu chorobowego jest bardziej złożone niż leczenie samego stosowania substancji, ponieważ podstawowy stan zdrowia psychicznego będzie musiał zostać rozwiązany wraz z zaburzeniem dotyczącym stosowania substancji.

Szanse na nawrót choroby są znacznie zwiększone, gdy leczenie nie uwzględnia podstawowych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Ośrodki oferujące podwójną diagnozę zapewniają specjalistyczną opiekę, dzięki której można uzyskać potrzebną pomoc, aby utrzymać trzeźwość przez długi czas.

5. Próbowałeś (bezskutecznie) odejść na własną rękę.

Uzależnienie jest stanem chronicznym, który charakteryzuje się okresami nawrotu i powrotu do zdrowia. Za każdym razem, gdy stosowanie jest ponownie uruchamiane lub trwa, konieczne będzie ponowne wyrażenie zgody na wstrzymanie się od głosu na nowe sposoby, aby powrócić do zdrowia.

Każdego dnia ludzie próbują różnych metod, aby zakończyć ich stosowanie, przy czym grupy samopomocy i leczenie ambulatoryjne są najczęściej wykorzystywane, według SAMSHA. Mogą one nie być wystarczająco intensywne w zależności od indywidualnych potrzeb i historii z uzależnieniem i powrotu do zdrowia.

Możesz potrzebować rehabilitacji teraz, jeśli twoja przeszłość wskazuje na słabe wyniki rzucania pracy na własną rękę lub przy niższym poziomie opieki. Odwyk  alkoholowy może zapewnić bezpieczeństwo, strukturę, opiekę medyczną, terapię i stabilność potrzebne do zakończenia uzależnienia.

Znajdź pomoc dla osób uzależnionych

Istnieje wiele korzyści płynących z poszukiwania pomocy dla osób uzależnionych od narkotyków w ramach stacjonarnego programu odwykowego. Według Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA), programy rehabilitacji uzależnionych od narkotyków mogą zapewnić różne usługi, które obejmują:

  • Badania przesiewowe i diagnostyka zaburzeń związanych z używaniem substancji.
  • Badania przesiewowe i diagnostyka współwystępujących zaburzeń zdrowia psychicznego (diagnostyka podwójna).
  • Testowanie na narkotyki i alkohol.
  • Zarządzanie lekami.
  • Stosowanie substancji i edukacja w zakresie zdrowia psychicznego.
  • Stosowanie substancji i leczenie chorób psychicznych.
  • Usługi przejściowe, które obejmują planowanie wypisów i usługi pooperacyjne.
  • Zarządzanie sprawami w celu zapewnienia połączenia z dostępnymi zasobami.

Różne ośrodki rehabilitacyjne zapewniają różne poziomy i rodzaje opieki. Na przykład, niektóre ośrodki leczenia uzależnień skupiają się szczególnie na tych z podwójną diagnozą, więc jeśli masz stan zdrowia psychicznego, rozważ wybór jednego z tych programów. Różne programy będą miały również różne koszty. Leczenie ambulatoryjne zazwyczaj kosztuje mniej niż leczenie stacjonarne, choć może się różnić w zależności od specyfiki programu, takiego jak czas trwania, lokalizacja i oferowane luksusy. Programy ambulatoryjne na ogół kosztują od 100 do 500 dolarów za sesję, podczas gdy stacjonarne zazwyczaj kosztują od 200 do 900 dolarów dziennie. Choć może się to wydawać ogromną różnicą, należy pamiętać, że leczenie szpitalne zapewnia zazwyczaj wyższy poziom opieki medycznej i psychologicznej, w tym całodobowe wsparcie, trzeźwe zakwaterowanie na czas leczenia oraz wszystkie posiłki w trakcie całego programu.