ul.Mostowa 5, 00-009 Warszawa 505-596-458 kontakt@ ruby.org.pl

Zrozumieć odwyk alkoholowy

Jeśli masz do czynienia z uzależnieniem, szukanie leczenia może być zastraszające. Być może zastanawiasz się, co pomyślą twoi przyjaciele i rodzina, ile to będzie kosztować i jaki będzie czas trwania odwyku alkoholowego. Nie ma jednej recepty na leczenie, ponieważ każda forma uzależnienia jest unikalna.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że sposób, w jaki wyzdrowiejesz z uzależnienia, będzie się różnił od leczenia i powrotu do zdrowia innych osób.

Istnieje jednak kilka podstawowych opcji odwyku do wyboru w zależności od konkretnych potrzeb. Ogólna długość programów rehabilitacyjnych wynosi:

  • 30-dniowy program odwyku alkoholowego
  • 60-dniowy program odwyku alkoholowego
  • 90-dniowy program odwyku alkoholowego

Programy rozszerzone, takie jak trzeźwe pomieszczenia mieszkalne lub domy w połowie drogi

Wybierając program, należy skupić się na tym, co daje największe szanse na długoterminowy sukces. Większość osób uzależnionych potrzebuje co najmniej trzech miesięcy leczenia, aby wytrzeźwieć i rozpocząć plan dalszego leczenia. Badania wykazują, że najlepsze wyniki osiąga się przy dłuższym czasie leczenia. Dłuższe programy terapeutyczne mogą na początku wydawać się zastraszające, ale mogą w końcu przynieść najlepsze rezultaty.

Proces uzyskiwania leczenia

Różne dostępne programy leczenia odzwierciedlają stopień uzależnienia, jaki może mieć dana osoba. Postaraj się rozpocząć proces leczenia od realistycznych oczekiwań. W życiu twojego uzależnienia zmieniła się chemia twojego ciała i okablowanie w twoim mózgu, ponieważ stałeś się zależny od tej substancji. W związku z tym proces uzyskania leczenia i osiągnięcia długotrwałej trzeźwości może trwać dłuższy czas. Im więcej pacjentów jest ze sobą i akceptuje proces leczenia, tym bardziej będzie ono skuteczne.

Każdy typ programu ma swoje zalety i ważne jest, aby wziąć pod uwagę każdy z nich

Korzyści z programu 30-dniowego
30-dniowy program to świetny sposób na rozpoczęcie leczenia. Być może nie wiesz, jak długo będziesz musiał pozostać na leczeniu, dzięki czemu będziesz miał wgląd w to, czy powinieneś kontynuować dłuższy program, czy też nie. Ten program oferuje czas na przebrnięcie przez wszelkie fizyczne objawy odstawienia, które możesz mieć i pozwoli Ci na rozpoczęcie ustanawiania technik zapobiegania nawrotom choroby.

Będzie to również czas na określenie przebiegu leczenia i opieki pooperacyjnej w przyszłości. Program 30-dniowy jest łatwiejszy do realizacji, ponieważ jest to najkrótszy okres zalecany na rehabilitację. Zazwyczaj oznacza to również, że jest on oferowany po niższych kosztach, więc wiele firm ubezpieczeniowych zazwyczaj pokrywa tego typu programy.

Korzyści z programu 60-dniowego
60-dniowy program ma tę zaletę, że dzięki leczeniu zyskuje się dodatkowy czas i wsparcie. W tym programie masz czas na detoksykację z substancji, od której stałeś się zależny i sesje terapeutyczne są dostarczane do pracy poprzez wszelkie rodzinne, behawioralne lub sytuacyjne okoliczności, które mogły przyczynić się do Twojego uzależniającego zachowania.

60-dniowy program da ci więcej czasu na pełne odtrucie z narkotyków lub alkoholu, a także zaczniesz aktywnie ćwiczyć pozytywne i zdrowe nawyki, aby pomóc ci utrzymać trzeźwość. Chociaż ubezpieczenie może nie obejmować pełnego programu 60-dniowego, wiele ośrodków rehabilitacyjnych oferuje plany płatności, które pozwalają na dokonywanie mniejszych płatności miesięcznych.

Korzyści z programu 90-dniowego
90-dniowy program może na początku wydawać się zastraszający. Ale jak wspomniano wcześniej, im dłużej szukasz leczenia i masz wsparcie, tym większe masz szanse na utrzymanie trzeźwości podczas rekonwalescencji.

Programy te okazały się mieć najwyższy wskaźnik powodzenia spośród wszystkich trzech.

W tym programie przejdziesz przez pobór i ocenę, detoksykację, terapię, grupy samopomocy i ustalisz plan opieki po zabiegu. Ten program jest świetny, ponieważ daje więcej czasu na dostosowanie się do życia bez narkotyków i alkoholu. Będziesz w stanie wzmocnić swoje umiejętności opierania się wszelkim pokusom w przyszłości i jasno określić wszelkie potencjalne czynniki wyzwalające. Ten program jest również zalecany dla osób, które mają poważne lub długotrwałe uzależnienia.

Opcje opieki rozszerzonej

Czasami po 90-dniowym programie potrzebna jest dodatkowa opieka, lub możesz chcieć wejść w bardziej ustrukturyzowane środowisko domowe, jednocześnie stabilizując swoją długoterminową trzeźwość. Dostępne są dodatkowe programy, w których można zanurzyć się w trzeźwym środowisku życia. Trzeźwo żyjący dom jest przystępnym cenowo, wolnym od narkotyków i alkoholu środowiskiem, w którym można znaleźć wsparcie w rówieśnikach wokół siebie, aby pracować poprzez własny plan naprawczy. Jest to dodatkowy krok dostępny dla osób, które nie są jeszcze gotowe na powrót do świata i potrzebują tego dodatkowego wsparcia i struktury, aby nauczyć się odnosić sukcesy z umiejętnościami, które zdobyły dzięki programowi.