ul.Mostowa 5, 00-009 Warszawa 505-596-458 kontakt@ ruby.org.pl

Jak długo trwa wycofanie się z Tramadolu?

Tramadol jest syntetycznym opioidem. W przeciwieństwie do innych syntetycznych opioidów, o których być może słyszeliście, jak fentanyl, tramadol jest znacznie słabszy od tradycyjnego opioidu. Jego działanie jest na tyle łagodne, że lekarze często uważają go za bezpieczniejszą alternatywę dla silniejszych środków przeciwbólowych.

W ostatnich latach zaczęły się jednak piętrzyć doniesienia o wizytach w pogotowiu tramadolowym. Coraz więcej lekarzy zgłasza pacjentów uzależnionych od leków, tzw. lekomanów. A lista potencjalnych objawów odstawienia tramadolu wciąż się powiększa.

Przegląd

Używanie tramadolu jest coraz częstsze. Według statystyk rządowych recepty na tramadol zwiększyły się o 88% w ciągu zaledwie pięciu lat, z 23,3 mln w 2008 r. do 43,8 mln w 2013 r.2 Przy całym tym dryfującym tramwaju coraz więcej ludzi znajduje się w tarapatach.

W latach 2005-2011 liczba wizyt w pogotowiu tramwajowym związanych z nadużyciami lub niewłaściwym wykorzystaniem wzrosła o 250%.

Niezależnie od tego, czy nadużywasz go, czy bierzesz go terapeutycznie, tramadol może powodować tolerancję i uzależnienie. Kiedy pacjent staje się fizycznie uzależniony od leku, doświadcza objawów odstawienia po zaprzestaniu jego przyjmowania.3

Podczas odstawienia tramadolu można spodziewać się uczucia grypy i dolegliwości żołądkowych. Możesz się pocić i mieć dreszcze. Możesz mieć problemy ze snem i czuć się znacznie bardziej podrażniony i zdenerwowany niż zwykle. Możesz również odczuwać różne stopnie lęku i depresji.

Objawy odstawienia tramadolu zazwyczaj zaczynają się w ciągu jednego lub dwóch dni od ostatniej dawki i zazwyczaj ustępują po około tygodniu.

W większości przypadków objawy odstawienia tramadolu będą mniej intensywne niż te, które występują przy innych opioidach, takich jak heroina i oksykodon. Wpływ tramadolu na receptory opioidowe jest stosunkowo łagodny, co oznacza, że mózg łatwiej przystosuje się do jego braku.

Twoje doświadczenie związane z wycofaniem się z nałogu zależy również od czynników, które doprowadziły Cię do uzależnienia się od tramadolu, takich jak poziom bólu i historia nadużywania substancji. Zaburzenia związane z używaniem opioidów (uzależnienie) stanowią dodatkowe komplikacje.

Oznaki i symptomy

W ważnym badaniu opublikowanym w 2011 roku po raz pierwszy stwierdzono, że możliwe jest fizyczne uzależnienie człowieka od tramadolu. Jest to prawda nawet w przypadku stosowania go zgodnie z zaleceniami lekarza.

Kiedy ktoś jest fizycznie uzależniony od leku, oznacza to, że doświadczy objawów odstawienia, kiedy przestanie lub zmniejszy dawkę.

Tramadol działa jak opioid, co oznacza, że wiele z jego objawów odstawiennych przypomina te z innych zespołów odstawienia opioidów. Ale w przeciwieństwie do tradycyjnych opioidów, tramadol ma znaczący wpływ na kilka innych neuroprzekaźników mózgu, w tym na serotoninę.

Z tego powodu mogą wystąpić dodatkowe objawy odstawienia, w tym te, które są częściej związane z odstawieniem leku antydepresyjnego.

Podczas wycofywania się z tramadolu możesz doświadczyć któregokolwiek z następujących objawów:

 • Pocenie się
 • Chłód
 • Drażliwość
 • Lęk
 • Biegunka
 • Mdłości lub wymioty
 • Utrata apetytu
 • Panika, paranoja, lub ataki paniki
 • Bóle i bóle mięśni lub stawów
 • Kłopoty z opadaniem lub zasypianiem
 • Cieknący nos, kichanie lub kaszel
 • Gooseflesh
 • Skurcze brzucha
 • Zespół niespokojnych nóg
 • Konfuzja lub delirium
 • Halucynacje (widzenie, słuch lub odczuwanie rzeczy, których nie ma)
 • Agitacja
 • Psychoza
 • Zwiększone ciśnienie krwi lub częstość akcji serca
 • Szybkie oddychanie

Każdy z nas ma inne doświadczenia z wycofaniem się. Nie da się dokładnie przewidzieć, kiedy zaczną się objawy, jak długo będą trwały, lub jak poważne będą.

Rzeczy, które mogą mieć wpływ na przebieg odstawienia leku, to m.in. czas trwania zażywania, ilość zażywanych leków i częstotliwość ich zażywania. Inne czynniki, które mogą mieć wpływ na Twoje odstawienie leku, to:

 • Twoje zdrowie
 • Twój wiek
 • Genetyka
 • Twoje zdrowie psychiczne
 • Twoje inne zażywanie narkotyków
 • Twoja historia z nadużywaniem substancji

U typowej zdrowej osoby dorosłej odstawienie tramadolu rozpoczyna się jeden do dwóch dni po ostatniej dawce, wzrasta po trzecim dniu i ustępuje w ciągu jednego do dwóch tygodni.

Coping and Relief

Jeśli zażywałeś tramadol z powodu bólu i okazało się, że zmniejszenie lub zatrzymanie dawki powoduje nieprzyjemne objawy, istnieją kroki, które możesz podjąć w celu ich leczenia lub uniknięcia, ale będziesz potrzebował pomocy lekarza.

Zwężacz tramwajowy to najprostszy i najbardziej niezawodny sposób zapobiegania wysiadaniu przed jego rozpoczęciem. Zwężający się tramadol oznacza, że przyjmujesz stopniowo mniejsze dawki w ciągu dwóch lub trzech tygodni.6 Nie ma uniwersalnego rozkładu zwężającego się tramadolu, który wskazywałby, kiedy należy zmniejszyć dawkę lub o ile, więc najlepiej jest to zrobić z pomocą lekarza. Badania wykazały, że podejścia psychospołeczne w połączeniu z interwencjami farmakologicznymi mogą również poprawić wyniki.

Przy prawidłowym wykonaniu, zwężka powinna zapewnić płynne przejście z tramwaju.

Kilka badań przypadków wykazało, że benzodiazepiny, takie jak klonazepam lub lorazepam, mogą pomóc w zmniejszeniu objawów odstawienia tramadolu. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadkach, w których obecny jest niepokój, pobudzenie lub niepokój.

Inne leki stosowane w leczeniu odstawienia tramadolu to klonidyna i moksonidyna - leki na nadciśnienie. Leki te odniosły w przeszłości sukces w leczeniu odstawienia opioidów.

Ostrzeżenia

Niektórzy ludzie są bardziej narażeni na skomplikowane wycofanie się. Podczas gdy niektóre osoby są uzależnione wyłącznie od tramadolu, wiele osób przyjmuje go w połączeniu z innymi substancjami. Spośród tysięcy osób, które co roku odwiedzają ostry dyżur w związku z problemami związanymi z nadużywaniem tramadolu, około 71% zgłasza używanie jednego lub kilku innych leków. Większość z tych osób łączy tramadol z innym środkiem przeciwbólowym lub uspokajającym.

Kiedy ludzie używają kilku terapeutycznych lub nielegalnych narkotyków w tym samym czasie, mogą rozwinąć wiele uzależnień fizycznych. Jeśli łączyłeś lub zmieniałeś dawkę tramadolu z innym środkiem przeciwbólowym, np. hydrokodonem, Twoje uzależnienie od opioidów może być poważniejsze.

W przypadku uzależnienia fizycznego od leków przeciwlękowych (benzodiazepiny) istnieje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań odstawiennych, w tym napadów drgawek i delirium. 

Tramadol jest również związany z aktywnością napadów. Napady mogą występować u ludzi zarówno z jak i bez napadów w przeszłości. Osoby z napadami w wywiadzie lub traumatycznym urazem mózgu mogą być narażone na zwiększone ryzyko podczas odstawienia tramadolu. Wykazano, że tramadol obniża próg napadów, co zwiększa prawdopodobieństwo ich wystąpienia.9 Ryzyko jest również zwiększone w przypadku przyjmowania innych leków, które obniżają próg napadów, takich jak leki przeciwpsychotyczne.

Osoby powyżej 65 roku życia są również narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań odstawiennych. Osoby starsze metabolizują tramadol wolniej niż osoby młodsze.10 Oznacza to, że lek ma silniejsze działanie. U starszych osób dorosłych odstawienie może rozpocząć się później niż normalnie i być poważniejsze. 

Chociaż nie jest to powszechne, niektórzy ludzie wydają się być bardziej wrażliwi na wycofanie tramwaju niż inni.

Jeśli ty lub ktoś kogo kochasz doświadcza zamieszania, halucynacji, urojenia lub silnego wzburzenia, to powinieneś zanieść je na najbliższe pogotowie.

Inną rzeczą, o której należy pamiętać jest związek tramadolu z niebezpieczną chorobą zwaną zespołem serotoninowym. Wystąpienie zespołu serotoninowego jest mało prawdopodobne podczas odstawienia, chyba że wystąpi nawrót choroby i zażyjesz wyjątkowo dużą dawkę.

Zespół serotoninowy występuje zazwyczaj w przypadku połączenia tramadolu z jednym lub kilkoma lekami, które również wpływają na poziom serotoniny w organizmie, takimi jak leki przeciwdepresyjne, MAOI, leki na migrenę lub nielegalne leki. Objawy zespołu serotoninowego, który może być śmiertelny bez leczenia, obejmują szybkie tętno, rozszerzone źrenice, drgawki lub sztywne mięśnie i intensywne pocenie się.