ul.Mostowa 5, 00-009 Warszawa 505-596-458 kontakt@ ruby.org.pl

Skąd mam wiedzieć, czy naprawdę jestem uzależniony?

"Życie jest serią małych kroków po drodze i jeśli zsumujesz te małe kroki, które robisz w kierunku celu, cokolwiek to jest, czy jest to rezygnacja z czegoś, straszny nałóg, czy próba przejścia przez chorobę. Kiedy zsumujesz te małe kroczki, będziesz zaskoczona w ciągu dziesięciu lat, jakie kroki poczyniłaś".

~ Hoda Kotb

Nie zawsze łatwo jest rozpoznać uzależnienie, co sprawia, że wiele osób pyta: skąd mam wiedzieć, czy naprawdę jestem uzależniony? Uzależnienie może przybierać wiele różnych form, co sprawia, że odpowiedź na to pytanie jest trudniejsza niż by się wydawało. Niektórzy uzależnieni szybko skręcają w dół, przechodząc na coraz trudniejsze narkotyki i poddając się ekstremalnym zabiegom, by dostać w swoje ręce wybraną substancję.

W przeciwieństwie do tego, inni uzależnieni mogą latami nie zauważać nawet swojego nałogu, nie mówiąc już o uzyskaniu profesjonalnej pomocy, której potrzebują, aby wyzdrowieć. Jeśli uważasz, że picie lub zażywanie narkotyków powoduje problemy w twoim życiu, jest to wskazówka, że uzależnienie lub nałóg mógł zacząć się tworzyć. Na szczęście, rozpoznanie tych problemów jest pierwszym krokiem w kierunku wyzdrowienia z uzależnienia, jeśli jest ono obecne.

Uzależnienie zawsze wiąże się z objawami, które utrzymują się w zależności od danej substancji. Jednak te oznaki i objawy uzależnienia nie zawsze są widoczne lub od razu widoczne. W rzeczywistości istnieją trzy różne rodzaje znaków ostrzegawczych przed uzależnieniem: objawy fizyczne, objawy behawioralne i objawy psychologiczne. Zrozumienie, w jaki sposób te różne obszary objawowe się ujawniają, może pomóc Ci zrozumieć, czy uzależnienie przejęło kontrolę nad Twoim życiem, czy też nie.

To stanowisko nie ma być diagnozą - jeśli okaże się, że spełniasz kilka kryteriów uzależnienia, powinieneś sięgnąć po profesjonalną pomoc i przyjrzeć się bardziej formalnej ocenie Twojego uzależnienia. Zamiast tego, powinieneś wykorzystać ten post jako ogólny przewodnik po najczęstszych oznakach uzależnienia.

Ustalenie, czy jesteś uzależniony: Powszechne oznaki i symptomy uzależnienia

Najważniejszą kwestią przy ustalaniu, czy uzależnienie jest problemem, jest ocena, czy nadal zażywasz narkotyki lub pijesz alkohol, pomimo szkodliwych konsekwencji, jakie to zachowanie powoduje. Problemy te mogą mieć charakter behawioralny, społeczny, psychologiczny, a nawet fizyczny.

W odniesieniu do pierwszych trzech, Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne przedstawia pytania, które można zadać sobie w odniesieniu do swojego zachowania, interakcji społecznych i stanu umysłu. Odpowiedzi na te pytania szczerze mogą pomóc w ustaleniu, czy nadużywanie narkotyków przerodziło się w uzależnienie w twoim życiu. Niektóre z pytań, które należy sobie zadać, są następujące:

  • Czy w przeszłości próbowałeś całkowicie zrezygnować z tej substancji bez powodzenia?
  • Czy uważasz, że masz pragnienie lub silne pragnienie, aby użyć tej substancji?
  • Czy z powodu stosowania tej substancji konsekwentnie nie jesteś w stanie wykonywać swoich obowiązków w pracy lub w domu?
  • Czy nadal stosowałeś/aś tę substancję pomimo problemów w związku, które ona spowodowała?
  • Czy uważasz, że w wyniku zażywania tej substancji zachowujesz się ryzykownie?
  • Czy unikałeś/aś interakcji społecznych lub czynności, z których wcześniej korzystałeś/aś w związku ze swoim używaniem substancji?
  • Czy spędzasz dużo czasu na myśleniu, uzyskiwaniu lub używaniu tej substancji?

"Skąd mam wiedzieć, czy naprawdę jestem uzależniony?" - Skorzystaj z naszego quizu na temat uzależnień, który pomoże Ci ustalić, czy uzależnienie jest problemem w Twoim życiu.  
Oprócz tych psychologicznych i behawioralnych objawów uzależnienia, jednym z głównych objawów, że uzależnienie stało się problemem w Twoim życiu, jest wystąpienie objawów odstawienia. Mówiąc prosto, doświadczanie odstawienia oznacza, że Twój organizm stał się fizycznie uzależniony od treści i skutków wybranego przez Ciebie narkotyku.

"Narkotyki mogą powodować fizyczne uzależnienie. Oznacza to, że dana osoba polega na leku, aby zapobiec objawom odstawienia. Z czasem, aby uzyskać ten sam efekt, potrzeba więcej leku. Nazywa się to tolerancją na leki. Czas trwania uzależnienia fizycznego jest różny u poszczególnych osób. Kiedy dana osoba przestaje brać leki, organizm potrzebuje czasu na wyzdrowienie. To powoduje objawy odstawienia."