ul.Mostowa 5, 00-009 Warszawa 505-596-458 kontakt@ ruby.org.pl

Leczenie kanałowe

Wydaje się, że właśnie leczenie kanałowe to taki zabieg, który jest najbardziej nielubiany przez pacjentów. W większości przypadku borowanie czy wyrywanie zęba nie jest problemem, ale leczenia kanałowe przyprawia nas o dreszcze.

Zabieg kanałowego leczenia zębaCzy tak naprawdę jest się czego bać? W ostatnich latach stomatologia mocno się rozwinęła i nawet największy problem nie będzie koszmarem, gdy udamy się do dobrego specjalisty. W opanowaniu strachu może być pomocne poznanie całej procedury związanej z leczeniem kanałowym. Dlaczego muszę się poddać endodoncji? Leczenie kanałowe stanie się koniecznością w momencie, gdy miazga zęba będzie ulegała zapaleniu. Może się tak stać przede wszystkim na skutek tego, że pojawi się zaawansowana próchnica zębowa czy też inne uszkodzenia powiązane z jamą ustną. Gdy zmiany są już nieodwracalne inną metodą będzie konieczne usunięcie chorej miazgi, zatrucie zęba i wypełnienie go specjalną stabilizującą substancją.

Po leczeniu kanałowym ząb stanie się martwy. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ usunięte są te tkanki, które odpowiadają za ukrwienie i unerwienie. To tak jakby z długopisu usunąć wkład. Jest to jednak konieczne, ponieważ dzięki temu zatrzyma się zapalenie miazgi oraz psucie się zęba. Dobrze wykonany zabieg może nam nawet zagwarantować, że uda się uratować ząb na lata. Czasami mogą się jednak pojawić powikłania. W większości przypadków nie będzie się czuło różnicy między tym zębem a pozostałymi. A jeśli nie pójdę na leczenie kanałowe? Jeśli chce się leczenia kanałowego uniknąć to można wybrać dwie możliwości Można wyrywać zęba chorego co dla niektórych będzie pewnie mniej przerażające niż długa operacja w formie leczenia kanałowego. To rozwiązanie jednak będzie przyczyniało się do pojawienia innych problemów między innymi ortodontycznych. W związku z tym może się okazać, że dla równowagi będzie trzeba wstawić implant a to będzie już bardzo kosztowne.

Czy trzeba leczyć kanałowo? Można też z takim zębem nic nie robić, ale to również bardzo zły wybór, ponieważ może doprowadzić do sytuacji, w której ten stan zapalny będzie się rozwijał. Bakterie, jakie będą znajdować się w miazdze niestety są dla naszego organizmu bardzo niekorzystne i z tego powodu tak naprawdę musimy starać się o likwidowanie tego stanu ponieważ może się zacząć dalej rozprzestrzeniać. W wielu przypadkach ludzie boją się leczenia kanałowego oraz tego, że będzie się wiązało z dużą bolesnością. Wokół endodoncji narosło wiele mitów. Tak naprawdę jednak stomatologia w ostatnich latach mocno się zmieniła. Zdecydowana większość zabiegów realizowana jest bezboleśnie i odbywają się one przy użyciu specjalnego znieczulenia i nowoczesnych metod. Czasami jednak mogą się pojawić jakieś powikłania. Najlepiej całą procedurę leczenia wykonywać u takiego specjalisty, który zajmuje się typowo leczeniem kanałowym, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że taki specjalista najlepiej usługę taką zrealizuje.