ul.Mostowa 5, 00-009 Warszawa 505-596-458 kontakt@ ruby.org.pl

Leczenie kanałowe krok po kroku

Gdy pojawia się silny ból zęba często u stomatologa okazuje się, że konieczne będzie leczenie kanałowe. Dla wielu osób będzie to dramatycznie brzmiało.

Leczenie kanałowe zębaTrzeba jednak powiedzieć, że takie leczenie pozwala nam zachować ząb i go ochronić przed usunięciem ostatecznym. Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe realizuje się z kilku powodów. Najczęściej będzie to wynikać ze stanu zapalnego miazgi, a więc nerwu, który znajduje się w korzeniu zębowym, stąd pojawia się silny ból. Zapalenie miazgi może być różnego stopnia, a po długotrwałym drażnieniu w kanale może nawet dojść do obumarcia i mogą powstać zmiany okołowierzchołkowe. 

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Na początek lekarz musi oczywiście wykonać znieczulenie, po czym będzie mógł usunąć zapalenie miazgi. Następnie będzie można opracować kanał i wypełnić go gutaperką oraz pastą, określoną jako uszczelniacz. Kolejny krok to założenie wypełnienia do zęba, dzięki czemu skończy się proces leczenia. Wydawać się to może proste i nieskomplikowane, ale nie zawsze tak właśnie będzie. Czasami mogą się pojawić przeszkody związane z różnymi anatomicznymi przeszkodami. U Każdego zęby są inne. Niekiedy mogą występować 3 kanały a niekiedy nawet 5. Takie uwarunkowania bezpośrednio będą wpływać na długość leczenia. Kolejna przyczyna to także kształt kanału. W zębach wielokanałowych często kanały są cienkie i zakrzywione. Może to sprawić wiele różnych trudności w opracowaniu kanału. Poza anatomicznymi nieprawidłowościami przyczyną wydłużenia procesu leczenia jest także odczucie indywidualne pacjenta. To oznacza, że mogą się nawet utrzymać dolegliwości bólowe po wypełnieniu kanału. Mimo, że ząb jest już umartwiony to tak naprawdę korzeń znajduje się w tkance żywej i to niestety może prowadzić do bólu czy pulsowania.

Leczenie pod mikroskopem

W leczeniu kanałowym bardzo ważna będzie kontrola radiologiczna. Po wypełnieniu zęba będzie trzeba wykonać zdjęcie punktowe i sprawdzić jak kanał wygląda. W trakcie leczenia warto także posiłkować się diagnostyką jaka jest dostępna. To dzięki niej będzie można dowiedzieć więcej o długości kanału. Metody leczenia są standaryzowane: usuwa się miazgę, opracowuje kanały a następnie wykonuje się płukanie oraz wypełnienie. W czasie leczenia do kanału wprowadzony może być także odpowiedni lek. Ciekawym rozwiązaniem będzie stosowanie w czasie leczenia mikroskopu, co świetnie się sprawdza. Dzięki temu będzie można lepiej wykonać proces leczenia, będzie to przebiegać w komfortowych warunkach. Oczywiście przy mikroskopie należy stosować specjalne narzędzia kanałowe, które sprawią, że leczenie stanie się dokładniejsze. Kanały w takim wypadku są za jednym razem są opracowane, płukane i wypełniane, dlatego jednorazowa wizyta może się okazać dłuższa. Leczenie kompleksowe będzie możliwe, jednak wyłącznie w takich przypadkach, gdy nie będą występować żadne powikłania. Leczenie kanałowe jest naprawdę ważne i cenne dla pacjenta, ponieważ dzięki niemu będzie można zachować własne uzębienie. Jest to jednak leczenie warunkowe, ponieważ rozpoczynając je nigdy nie mamy pewności czy ząb będzie w 100% wyleczony.

Etapy leczenia kanałowego Etapy leczenia kanałowego: Lekarz otwiera ząb i dostaje się do kanału korzeniowego. Usuwa miazgę i toksyny z bakteriami a następnie przepłukuje kanał i osusza go. Później wypełnienia materiałami biozgodnymi. Na sam koniec realizuje się wypełnienie zęba.